Microsoft släpper Office 2007
I skrivande stund är Microsoft Office 2007 i slutfasen av utvecklingsarbetet. Det sägs att programsviten ska lanseras samtidigt som Windows Vista i januari 2007. Att påstå att det här den mest omfattande Office-uppgraderingen på över tio år är visserligen sant, men det känns som en underdrift.
Office 2007 integrerar programmen med varandra på ett helt nytt sätt. Hela fjorton program skapar en heltäckande programsvit som erbjuder användaren en mängd avancerade men lättanvända funktioner.
Helt nytt användargränssnitt
Det kraftigt omarbetade användargränssnittet kan till en början få många gamla Office-användare att känna sig lite vilsna. Till exempel är de gamla menyerna och verktygsfälten ersätta med ett "band" av lättillgängliga funktioner. Men de flesta upptäcker snabbt hur mycket enklare det är att orientera sig och arbeta i Office 2007.
Många funktioner som tidigare legat djupt dolda i menyer och dialogrutor visas nu istället tydligt längst upp på skärmen, just när de behövs som bäst. Tack vare det förbättrade gränssnittet kommer fler användare att kunna hitta och använda alla smarta funktioner i Office-paketet.
SharePoint-integration överallt
Hela Office-paketet kopplas nu alltmer ihop med SharePoint. Access-databaser kan lagras som SharePoint-listor och FrontPage har fått nytt fokus och kallas nu istället SharePoint Designer. PowerPoint-användare kan dela och återanvända bilder i ett bibliotek som lagras på en SharePoint server. Outlooks kontakter och kalender kan integreras med information på en SharePoint-server och Excel-blad kan, via Excel Services i SharePoint Server 2007, visas och användas i en webbläsare.
Men allt handlar inte bara om glansig yta och SharePoint-kopplingar. Många sedan länge efterlängtade funktioner har nu äntligen kommit med i applikationerna. Bland ett mycket stort antal nyheter kan nämnas:
- Word-dokument kan signeras digitalt och sparas som PDF-dokument.
- InfoPath-formulär kan fyllas i direkt webbläsaren, utan krav på att användaren har InfoPath installerat.
- Storleken på Excels kalkylblad har ökats dramatiskt till över 16 000 kolumner och mer än en miljon rader.
- Diagram- och grafikfunktionerna har fräschats upp rejält och är gemensamma för samtliga Office-applikationer.
- Word, Excel och PowerPoint lagrar nu dokument i xML-baserade filformat. Det resulterar bland annat i bantade filstorlekar och bättre möjlighet att återskapa skadade dokument.
- Groove är en ny medlem i Office-familjen och är ett program som hjälper arbetsgrupper att dela och synkronisera dokument, både online och offline.