Pressrelease april 2010
Informator och Red Hat utbildar Open Source-Sverige
Informator har klivit in i rollen som Approved Alliance Training Partner till Red Hat. RedHat växer snabbt och med fler och fler marknadsandelar behövdes en pålitlig samarbetspartner. Theresia Söderbaum, produktchef på Informator kan nu erbjuda sina Open Source-kunder ett ännu bredare utbud av utbildningar.
- Eftersom vi växer fort och tar marknadsandelar i Norden känns det tryggt att bredda våra utbildningsmöjligheter med ett företag som Informator som kännetecknas av kvalité och helhetstänkande vad gäller kompetensutveckling inom Open Source, säger Magnus Svensson, Nordenchef på Red Hat AB.
Informator har nu klivit in i rollen som Approved Alliance Training Partner till Red Hat. Det innebär att bolaget från och med nu erbjuder Red Hats hela utbildningsutbud. Att Informator väljer att bli utbildningspartner till Red Hat beror på den kraftigt ökade efterfrågan på Open Source-lösningar i Sverige som även innebär ett större behov av kompetensutveckling på området.
Red Hat kan dra fördel av Informators gedigna marknadskanal, geografiska täckning och expertis inom utbildningsförsäljning. Red Hats utbud av kurser kring operativsystemplattformen Red Hat Enterprise Linux och JBoss mellanvarusegment kompletterar Informators utbud av utbildningar inom Open Source och systemutveckling och skapar en helhet som kunderna idag ofta efterfrågar.
Theresia Söderbaum, Produktchef Informator kommenterar
- Vi på Informator ser fram emot en fortsatt expansion av vår produktportfölj – något som välkomnas av våra kunder som efterlyst breddning av vårt utbud. Vi vill kunna erbjuda våra kunder som valt att investera i Open Source teknologier ett komplett utbud inom utbildning.
Kontaktinfo
Theresia Söderbaum
Informator Utbildning AB
Telefon 46 70 556 52 56
E-post: theresia.soderbaum@informator.se
Nicholas Rundbom
AxiCom
Telefon: 08-545 131 54, 070-266 55 38
E-post: nicholas.rundbom@axicom.se