T2940

NHibernate i praktiken

Denna utbildning, som syftar till att ge dig stor förståelse av och förtroende för NHibernate, täcker ett vitt spektrum från det grundläggande "hur kommer man igång" via konfiguration med XML, attribut eller FluentNHibernate till mer komplicerade persistenslösningar med sammansatta nycklar, udda nummerserier, spännande extra databasobjekt och  en översikt över plattformsoberoende. 

Vi kommer även att jämföra NHibernate med andra persistenslösningar som till exempel Linq2SQL.

Målgrupp
 
Denna kurs riktar sig till erfarna .NET-utvecklare som avser att migrera till NHibernate i produktion, antingen genom att låta NHibernate hantera dataåtkomst till ett befintligt system eller till nyutveckling enligt domändriven design.

Innehåll

  • OR-mapper. Varför då?
  • Kom igång
  • NHibernate vs ... part I
  • Vi bygger ett exempel
  • Sessionsmodellen
  • Lazy Loading
  • HQL
  • Versionshantering av scheman.
  • Deployment
  • Best practices
  • Worst practices
  • NHibernate vs ... part II
  • Troubleshooting
  • Prestandaoptimering

Under utbildningen bygger du en rudimentär ASP.NET MVC-sajt som vi sedan bygger ut och använder för att demonstrera och labba med olika funktioner och beteenden i NHibernate såsom konfiguration, transaktioner, session scope, nyckeltyper, ID-generatorer och lazy loading vidare till att se hur vi löser problem med NHibernate och hur vi eftermarknadsmonterar NHibernate ovanpå existerande datamodeller samt hur vi skapar och uppdaterar nya scheman.

Vi använder en demoversion av NHProf för att titta på den SQL som genereras och således analysera vad de olika inställningarna och funktionerna egentligen gör.

Fakta

Kurs
T2940
Längd
2 dagar
Pris
13.500 kr (exkl. moms)

Göteborg

Bookmark and Share

Förkunskaper

Goda .NET-kunskaper.

Kursmaterial

Kursmaterial ingår.

Kontakta oss
för mer information:

08 - 587 116 10 (Stockholm)
031 - 773 07 90 (Göteborg)
040-662 20 60 (Malmö)
info@informator.se